Polletni učinki uvedbe davčnih blagajn 17. 8. 2016

Polletni učinki uvedbe davčnih blagajn
Ocenjeno je, da polletni učinki uvedbe davčnih blagajn na podlagi neto vplačil DDV in povečanja prijav v zavarovanje za socialno varnost ter akontacije dohodnine od dohodkov iz zaposlitve blagajnikov znašajo 37,6 mio EUR.

Državni zbor RS je 15. julija 2015 sprejel  Zakon o davčnem potrjevanju računov, ki se je začel uporabljati 2. januarja 2016. 

Sprejet je sistem, v katerem so blagajne zavezancev preko spleta povezane s centralnim informacijskim sistemom Finančne uprave RS. Finančna uprava potrjuje in shranjuje podatke o računih pri gotovinskem poslovanju v postopku njihove izdaje v realnem času. Postopek davčnega potrjevanja računov skupaj z veljavnima členoma 38. in 31. a  Zakona o davčnem postopku tvori sistem, ki omogoča sledljivost in učinkovitost nadzora nad izdanimi računi ter bo omejil sivo ekonomijo. 

Zavezanec mora ob vsaki dobavi blaga in storitev za plačilo z gotovino izdati račun prek elektronske naprave, ki izpolnjuje predpisane pogoje in omogoča izvedbo postopka potrjevanja računa, in ga izročiti kupcu blaga oziroma naročniku storitve. Račun mora izdati najpozneje, ko je opravljena dobava in prejeto plačilo z gotovino. Zavezanec mora na vidnem mestu objaviti obvestilo o obveznosti izdaje računa in izročitve računa kupcu ter obveznosti kupca, da prevzame in zadrži izdani račun. 

Da bi razbremenili tiste zavezance, ki izdajajo manjše število računov, smo omogočili izdajanje računov z aplikacijo na portalu eDavki. Predvideno je prehodno obdobje, v katerem bodo lahko zavezanci izdajali račune iz vezane knjige računov, ki jih bo treba v desetih dneh od izdaje potrditi prek aplikacije na portalu eDavki. 

Kupec blaga oziroma prejemnik storitve mora prevzeti račun in ga zadržati neposredno po odhodu iz poslovnega prostora in ga na zahtevo predložiti pooblaščeni osebi davčnega ali tržnega organa v skladu z zakonom, ki ureja tržno inšpekcijo. Kupec lahko za vse izdane račune preveri, ali so bili ustrezno prijavljeni finančni upravi. To lahko stori prek posebne mobilne aplikacije ali spletne strani finančne uprave. Sistem tako omogoča dvojno kontrolo izdanih računov prek finančne uprave in prek kupca. 

Da bi zmanjšali tveganje za neizdajanje računov, posebno pozornost namenjamo spodbujanju kupcev k jemanju računov. Zato je vzporedno z uvedbo davčnih blagajn uvedena posebna nagradna igra.

Izvajanje postopka potrjevanja računov in izdajanje računov v skladu s tem zakonom je bilo mogoče že decembra 2015. S tem smo želeli zavezancem omogočiti lažji prehod na nov način izdajanja računov.

 Pravilnik o izvajanju Zakona o davčnem potrjevanju računov, ki je bil sprejet 14. avgusta 2015, natančneje ureja določene vsebine zakona. 

Finančna uprava RS je pripravila  tehnične specifikacije in testno okolje za sprejem ter obdelavo podatkov o računih in poslovnih prostorih. V testnem okolju so lahko razvijalci programske opreme preizkušali ustreznost delovanja programov za blagajniško poslovanje.

Vir prispevka in fotografije: FURS

ERP sistem za srednje veliko in veliko podjetje ali javni zavod. Na predstavitev iCenter
Spletni računovodski program za računovodski servis ali malo podjetje. Na predstavitev Minimaxa
Terminal za gotovinska in negotovinska plačila s paleto možnosti za povezavo. Na predstavitev Dotypay
Z uporabo naše spletne strani se strinjate z našo politiko piškotkov. xVeč o piškotkih